*ČTYŘLÍSTEK*

SzaOČ

Den 3 popáté - 30. května 2009

Den 3 - popátéDo organizace pátého jubilejního ročníku se tentokrát rovným dílem zapojilo Zájmové sdružení obcí KLID, obec Václavice a také naše Společnost.

Ráno bylo studené a zamračené, kolem desáté hodiny se navíc spustil drobný déšť, který občas přecházel v déšť velmi silný. Na startu před Regionálním muzeem na náměstí v Jílovém u Prahy se tentokrát proto sešli jen ti opravdu nejodhodlanější. Mezi nimi ovšem letos byli i hosté z nejvzácnějších: předseda Strany zelených Martin Bursík, místopředsedkyně Kateřina Jacques, lídr volební kandidátky Strany zelených do evropského parlamentu Jan Dusík a také nejvěrnější účastnice našich jízd, ředitelka České inspekce životního prostředí, paní Eva Tylová.

Peloton se vydal po trase Svatováclavské lázně, Studené – kde jsem navštívili štolu Josef – Žampach a Kamenný přívoz do Hostěradic. Vzhledem k přetrvávající nepřízni počasí i časově náročnému programu našich hostů před evropskými volbami byla tentokrát jízda ukončena zde debatou o situaci kolem dálnice D3.

Místostarosta Václavic pan Miloslav Kolumbus nejprve splnil milou povinnost a předal Pohár starosty Václavic, udělovaný za vytrvalé a inspirující úsilí o zachování krajiny dolního Posázaví. Pohár letos obdržela slečna Lucie Pařízková, hlavní organizátorka koncertu proti D3, který se uskutečnil v srpnu 2008 v Pikovicích.

Lucie Pařízková přebírá pohár
© Foto Martin Bursík

Poté Michal Bernard a Jiří Janata informovali o stávající situaci kolem dálnice D3 v Posázaví, jakož i možných alternativních řešeních. Debatu uzavřel pan Martin Bursík, který mimo jiné vyjádřil plnou podporu aktivistům v Posázaví a znovu potvrdil, že se bude trvale a plně zasazovat o alternativní trasy dálnice D3 v tomto regionu. Po skončení oficiálního programu se vetšina účastníků rozjela za svými povinnostmi.

Jen tři nejodhodlanější, z toho dva členové naší Společnosti, cítili jako povinnost dovézt i letos prapor cyklojízdy až do Václavic, a vydali se proto v hustém dešti, který se místy měnil na průtrž mračen, na zbytek trasy, který se jim podařilo zdárně absolvovat. Za to byli ve Václavicích odměněni nejen teplem rozehřátých hospodských kamen, ale i domácími klobáskami, které paní hostinská připravila speciálně pro tuto příležitost.

Na startu v Jílovém
Na startu v Jílovém
Na startu v Jílovém
Svatováclavské lázně
Kamenný přívoz
Hostěradice
Hostěradice
Hostěradice
Hostěradice
Hostěradice
Hostěradice
Den 3 popáté
© Fotografie pořídila slečna Lucie Pařízková

Ke stažení: základní informační materiál (formát PDF, 50kB), plakátek (formát PDF, 295kB).

image