Den 3 poprvé - 21. září 2002

V sobotu 21.září (jinak řečeno na svatého Matouše) vystartoval z náměstí v Jílovém u Prahy cyklistický závod, který účastníky zavedl na část trasy plánované dálnice D3 procházející Posázavím.

Akce se konala pod záštitou starostky Jílového pani Květy Halanové, za podpory občanských sdružení, obyvatel a obcí na trase.

Účastnící se zaregistrovali v informačním středisku v Jílovém, v 11:00 paní starostka Halanová zahájila závod. Cyklisté pak postupně opouštěli městi a vyjížděli kouzelnou posázavskou krajinou k jihu. Mezi několika desítkami účastníků nechyběla ani senátorka za Benešovsko Helena Rögnerová či náměstkyně ministra životního prostředí Eva Tylová.

Den 3 poprvé

Vrr, jsem Lesan!
Bobík, Zajatci černého hvozdu

Na trati Jílové - Žampach - Kamenný Přívoz - Lešany - Václavice bylo připraveno občerstvení i ruzné zajímavosti pro ty, kteří nechtěli jen "honit minuty", ale spíše se pořádně porozhlédnout, kudy ta dálnice vlastně povede - pokud se neprosadí alternativní varianta. Jako prostředku pro překonání řeky bylo použito přívozu. Od převozníka - a také na třech dalších význačných místech - dostali závodníci razítka, která jim připomněla jedinečnou krajinu dolní Sázavy. Účastníci tak měli možnost stanout na místech plánovaných tunelů, mostů i mimoúrovňových křižovatek, na místech, která možná již za pár let budou vypadat úplně jinak.


Den 3 poprvé
Den 3 poprvé
Den 3 poprvé

V cíli ve Václavicích (zhruba pět kilometrů od Benešova) čekala na každého účastníka speciálně připravená svačina, první tři dostali navíc trička s posázavským motivem. A kdo nespěchal do Benešova na vlak, mohl posedět při pečených buřtech a pěnivém moku a třeba potkat ty, kteří o plánované stavbě smýšlejí stejně jako on (a nebo právě naopak).


Den 3 poprvé
Den 3 poprvé