*ČTYŘLÍSTEK*

SzaOČ

Den 3 potřetí - 2. června 2007

Dálnice D3 ještě nestojí a Den 3 se vrátil

tentokrát v sobotu 2. června 2007 ve Václavicích

Stejně jako při předchozích dvou ročnících den věnovaný malebné české krajině Posázaví a Benešovska zatím tak, jak ji znali František Hrubín, Bob Hurikán a staří trempové, ale jak ji my možná už za pár let znát nebudeme. Za pár let, až ji protne trasa plánované dálnice D3... A právě nesouhlas s trasováním dálnice D3 Posázavím a schopnost něco ujet na kole – to charakterizovalo většinu účastníků třetího ročníku Dne 3. Akci již tradičně spolupořádala obec Václavice a další občanská sdružení, obyvatelé a obce na trase plánované dálnice D3.

Nesmím kvičet!
Pinďa, Bukanýři na Blaťáku

Na místním fotbalovém hřišti se konal Den dětí a do okolí bylo možno vyrazit na cyklojízdu O pohár starosty Václavic. Jejím smyslem bylo v první řadě poznání nádherné krajiny na trase plánované dálnice D3, teprve v druhé řadě šlo o rychlost – tomu také odpovídala pravidla závodu:

Pohár starosty Václavic získal cyklista, který mezi 14:00 a 16:00 nasbíral co nejvíc razítek z kontrolních stanovišť na trase D3 a do cíle na hřišti ve Václavicích dorazil do 16:30 (v případě, že mělo více cyklistů stejný počet razítek, rozhodoval čas v cíli).

Razítka se udělovala na těchto místech:

1. Jílové u Prahy – Svatováclavské lázně

Jilove
Jilove
Jilove
Jilove

2. Hostěradice – před hospodou U Brožků

Hosteradice
Hosteradice

3. Lešany – před obchodem

Lesany
Lesany

4. Tisem – na návsi před obecním úřadem

Tisem

5. Maršovice – před hospodou U Ladiče

Marsovice
Marsovice
Marsovice
Marsovice

Razítka se dávala do „D3 řidičského průkazu“ (formát pdf, 550 kB), který byly k dispozici nejen ve Václavicích ale i na všech stanovištích s razítky – startovat tedy šlo z kteréhokoliv kontrolního místa. Na každém cyklistovi pak bylo, jakou zvolí taktiku, zda pojede z jihu či severu a podobně. V Maršovicích (nejjižnější stanoviště) získal každý účastník 2 razítka (tzv. Jižanská prémie), na ostatních místech jedno. Maximálně bylo tedy možné získat 6 razítek. Každý účastník s alespoň dvěma razítky získal účastnický diplom a také něco dobrého pro doplnění sil po náročné cestě.

A jaké trasy závodníci volili nejčastěji? Byly to dvě „třírazítkové“ trasy:

Severní cesta: ti, kterým koluje v žilách spíše trampsko-romantická krev, volili cestu od severu. Start v Jílovém, pak sjezd do Žampachu a proti proudu Sázavy do Kamenného Přívozu (či rovnou po silnici Jílové u Prahy – Kamenný Přívoz bez sjezdu do Žampachu, to ale minuli místo kde Sázavu překlene dálniční most). V Kamenném Přívozu za mostem vpravo do kopce na Hostěradice. Z Hostěradic pak polní cestou kolem hřbitova k rybníku Moštěnáku a odtud po silnici do Lešan a dále přes Břežany, Netvořice a Chrášťany do Václavic.

Jilove
Jilove
Jilove
Hosteradice

Jižní cesta: ti, kteří chtěli vidět nádhernou zachovalou krajinu a „jižanské“ vesnice, jaké by ve středních Čechách asi nečekali, pak volili cestu od jihu. Z Maršovic do Tismi a odtud pak přes Přibyšice a Vatěkov do Václavic.

Marsovice
Marsovice
Marsovice
Tisem

Letošní jízda přilákala několik desítek cyklistů, přestože se na nedalekém Konopišti konal koncert za účasti Karla Gotta. Jak je dobrým zvykem, zúčastnili se akce i někteří politici: místní senátor Karel Šebek či náměstkyně ředitele České inspekce životního prostředí a pražská zastupitelka Eva Tylová. Mezi cyklisty startujícími z Jílového nechyběl zase místní zastupitel Jiří Macák.

Den 3
Den 3
Den 3
Den 3

Pohár starosty Václavic nakonec putoval za panem Jaroslavem Haškem z Václavic, který volil cestu od jihu a tím současně získal i cenu pro prvního „jižana“ – krásný zralý ananas.

Den 3
Den 3
Den 3

Zvláštní cena čekala tak na první ženu v cíli, paní Evu Tylovou, ale zkrátka nepřišel vlastně nikdo: po předání cen vystoupili pro účastníky cyklojízdy v místní hospodě spisovatel Jaroslav Rudiš (držitel letošní ceny čtenářů Magnesia Litera za román Grandhotel) a písničkářka Katka Šarközi (CD Naklání se čas, Magorie).

Den 3
Den 3
Den 3

Organizátoři se už teď těší na účastníky příštího Dne 3, který by se měl konat opět za rok – a předem slibují, že si tentokrát dají na Karla Gotta pozor.

© Fotografie z celého dne pořídili paní Iva Kofroňová (kontrola Maršovice) a slečna Lucie Pařízková

image